Tattva šuddhi

Příprava

Doporučuje se před započetím cvičení 15 minut cvičit trátak nebo pranajámu, která má blahodárny vliv na naši mysl a prohloubí koncentraci. 

Posadíme se do naší oblíbené meditační pozice a poděkujeme se vnitřně našim učitelům za tuto techniku. Uvědomíme si svého vnitřního (nebo vnějšího) gurua a zkusíme vnímat sebe sama v dokonalé jednotě s tímto principem guru tattvy (nebo klidně celým Vesmírem). 

HAM SÓ – Jednota mysli a dechu: vizualizujeme si páteřní kanál a sušumnu. Mantru só ham synchonizujeme se svým dechem.

SÓ nádech, HAM výdech.

Só začíná v múladhára  čakře a končí v sahasráře a ham začíná v sahasráře a končí v múladhára čakře. S každým dechem prociťujeme jednotu s celým Vesmírem. 

 

Bídža mantry a vizualizace:

Žlutý, nebo zlatý čtverec – symbol jantra prakriti tattvy – zemní živel – vládce Jupiter – mezi chodidly až koleny. Procítit jeho tíhu, velkost a bytelnost a vnímejte jeho vůni. Mantra LAM

Zářivě bílý srpek měsíce – symbol jantra apas tattwy – vodní živel – vládce Luna, Venuše – mezi koleny a pupkem. Procítit zářivost, jakoby byl stvořen z prosvětlené zářivé vody a vnímejte jeho chuť. Mantra VAM

Ohnivě rudý trojúhelník – symbol jantra agni – tédžas tattvy – ohnivý živel - vládce Slunce, Mars – mezi pupkem a srdcem. Procítit jeho energii a vidět jeho zář a horko. Mantra RAM

Rozmlžený modro-šedivý šestihran – symbol jantra váju tattvy – vzdušný živel – vládce Merkúr – mezi srdcem a třetím okem. Vnímat pohyblivost a nestálost vzduchu, pociťovat přes hmat, představa vánek na kůži. Mantra JAM.

Bílá a černá Kruh a Tečka – symbol jantra akáša tattvy – éter živel – vládce Saturn – mezi třetím okem a sahasrárou. Vnímat hlas ticha, bod je černý, složený ze všech ostatních barev. Slyšet hlas ticha. Šúnja. Mantra HAM.

Pokud vás zajímají tatvy a jejich vládnutí v průběhu dne doporučuji software Nebeský kalendář

  

Rozpouštění tattev:

Po vytvoření janter, vrátíme vědomí zpět do pritivi jantry. Můžeme vidět jak se stává tekutou a rozpouští se, splyne v apas, apas v agni, agni ve vaju a vaju v akáše. Teď si představte že akáša se rozplyne v ahamkáře (ego - vědomí já jsem), uvědomění si sebe sama se rozpustí v maha tattvě a ta v prakrti a prakrti v puruša nebo šakti a šiva, podle svého naladění. Nějaký čas, tak aby nám to bylo příjemné vnímáme čistou přítomnost úplně nenásilně. 

 

Dhárana nebo také transformace nižší přirozenosti:

Meditace na tomto místě může mít konkrétní záměr, kde transformujeme svou nižší přirozenost a necháme ji prozářit světlem, nebo můžeme meditovat na jakýkoliv symbol který je nám blízký. Po té následuje rekonstrukce tatev zpět.

 

Rekonstrukce tatev 

Potom začneme znovu vytvářet živly v opačném sledu.

  1. Od zlatého vejce k vědomí sebe sama v Jednotě, až po uvědomění si Já jsem.
  2. Dále vidíme akáša tatvu, z akáši vaju, z vaju agni, z agni apas, z apasu prithvi.
  3. Lokalizujeme jantry na těch místech s bídža mantrama jak jsme udělali na začátku.

 

Návrat kundalini do múladhára čakry

Znova opakujeme só-ham mantru, chvilku zůstaneme vědomím v sahasráře a pak začneme prociťovat oddělování své individuální duše z Jednoty Vesmíru a umístníme vědomí své duše do oblasti srdce kde se normálně zdržuje.  Poté vizualizujeme kundalini šakti jak prochází od jedné čakry k druhé až skončí v múladhára čakře.

 

Poté své vědomí vrátíme do čidákáši

čidákáša je prostor, který vidíme za zavřenými víčky a umožňuje nám vnímat sebe sama bez hranic.

(více informací a praxe na cvičení jógy)

 

Jste zde: Home Tantra Techniky v tantře Tattva šuddhi