Mála


(slovo má původ v sanskrtu: माला; mālā)

Mála je tradiční pomůcka k počítání manter u zklidňování mysli. Používá se převážně na východě a je podobná růženci. Více o mantrách je zde: Mantra

Mála je soustava korálků na provázku, má zpravidla 108 korálků, anebo menší počet podle toho na jakou praxi málu potřebujete. Zpravidla je to počet dělitelný 9, ale není to striktní pravidlo. Mála o 27 korálcích (sumirni mála) je často nošená jako náramek a používá se pro praxi kdekoliv zrovna máme čas. 

Oba konce mály se spojují v korálku Méru (též Suméru), což je také jméno posvátné hory, sídla bohů a duchovní osy světa. Tento korálek se nikdy při počítání nepřekračuje, od něj se začíná a před ním se končí, mála se obrací a začíná se znovu, často bývá o něco větší, nebo zvláštně zdobený.

Mála se tedy používá k počítání mantry, která se odříká v mysli nebo nahlas, nebo se zpívá pro dosažení mnoha cílů ale nejčastěji pro zklidnění mysli a dosáhnutí osvícení. Doporučuje se mít málu stále u sebe, na krku nebo ve váčku z plátna či z hedvábí a v noci pod polštářem.

Mála se vyrábí z mnoha materiálů. Nejpřirozenější je mála z dřevěných korálků z různých dřevin, podle toho co je vám bližší, přes ořech, santal, eben, břízu, cedr. Používají se i různá semena, kameny, zejména křišťál, nebo jantar, perly a mnoho jiných materiálů.