Gajatrí mantra

Gajatrí mantra je védska mantra

je považovaná za nejúčinnější mantru z védskych manter.

 
Je to živoucím světlem oděná láska. Používá se přímo pro dosažení osvícení,  zvýšení inteligence, rozpouštění negativním karem a pročištění.
 
Vibrace této mantry léčí psychické potíže, prosvětlují a učí nás vidět život z nadhledu věčnosti. Tato mantra nám prosvětluje vědomí a to povznáší k věčnému zdroji našeho bytí. Gájatrí mantra prozařuje a harmonizuje všechny části bytosti. Pomáhá nám pochopit kdo jsme a otevřít se možnostem, které nám přináší věčný zářící zdroj.

Číst dál: Gajatrí mantra

Šánti Mantra - mantra míru

Mantra míru je z Brhadaranjaka Upanišady:

Číst dál: Šánti Mantra - mantra míru

Mahamritjundžaja Mantra

velké vítězství nad smrtí. Tato mantra je z Rgvédy (7.59.12). Také se jí říká trijambakam mantra. 

Mahamrtjundžája mantra pomáhá regenerovat a obnovovat vše, co je užitečné a blahodárné a zároveň očisťuje od všeho co není v souladu s vesmírným řádem. Je očistným plamenem i oživujícím deštěm - deštěm božského nektaru. Každý aspekt naší bytosti začíná v jeho proudu znovu klíčit a rozkvétat. Kdykoliv kdy potřebujete aby se vám začalo dařit, je dobré začít 2x denně opakovat tuto mantru samozřejmě po 108x. 
 
Je to mókša mantra. Její opakování přináší osvobození a nesmrtelnost. Odvrací náhlou smrt, všechny druhy neštěstí. Je zbraní proti všem nemocem. Přináší zdraví - arógja, dlouhý život - dírgha ájuh, bohatství - aišvarja, úspěch - pušti, spokojenost - tušti a nesmrtelnost - mókša.

Číst dál: Mahamritjundžaja Mantra

ÓM nebo také AUM MANTRA


Om je posvátná slabika známá z Véd. V písmu dévanágarí ॐ. Najdeme ji v hinduismu, buddhismu, džinismu i sikhismu. S Om začíná většina manter a mnoho hinduistických textů. Význam Om přibližuje mnoho upanišad a také Bhagavad Gíta.

 

Mándukja Upanišáda:

"Aum itjétad akšaram idam sarvam, tasjópavjákhjánam bhútam bhavad bhavišjad iti sarvam ómkára éva jač čánjat trikálátítam tad apjómkára éva."

Slabika óm je vpravdě všechno minulé, přítomné i budoucí i všechno jiné, co přesahuje trojí čas je vpravdě slabika óm.

 

Číst dál: ÓM nebo také AUM MANTRA

Avalokitešvára ekadaśamukha mantra

Avalokitéšvara

je jeden z nejvýznamnějších bódhisatvů. Představuje jednu z nejdůležitějších vlastností probuzeného: soucit. (ta druhá vlastnost je moudrost - pradžňa)

Jedna z mnoha legend říká, že když Avalókitéšvara shlížel seshora na zemi a viděl všechny bytosti, pukla mu hlava nad jejich utrpením. Buddha Amitábha sesbíral kousky puklé hlavy a sestavil z nich jedenáct menších hlav. Proto je často zobrazován i s jedenácti hlavami. A označován jako ekadašamukha

Číst dál: Avalokitešvára ekadaśamukha mantra

Jste zde: Home Mantra Teorie Mantra jógy Inspirace k praxi