Néti

Skupina technik - Néti - očista nosu

Nos a jeho funkce

Nos pročišťuje a připravuje vzduch pro plíce.

Vzduch, který nadechujeme je normálně studený, špinavý a plný mikrobů a také může obsahovat hmyz. Velké nečistoty odfiltruje nos pomocí řasinek na nosní sliznici.

Džala néti - očista nosu pomocí slané vody, která proudí jednou nosní dírkou dovnitř a druhou dírkou ven.

Sútra néti - očista nosu pomocí šňůrky z bavlny

Sitkrama néti - očista nosu pomocí slané vody, která proudí z úst do nosu a přes nosní dírky ven

Vjutkrama néti - očista nosu pomocí slané vody, která proudí z nosních dírek do úst a odtud ven.

Dugdha néti - očista nosu pomocí mléka

 

Džala néti

je proplachování nosu teplou slanou vodou. Do nádobky na néti (lóty) dáme asi 1/2 čajové lžičky soli (slabší fyziologický roztok) a přidáme půl litru vody o teplotě 37-40°C. Teplota vody má být o trochu vyšší než je teplota těla. Provádí se ideálně každé ráno, jednou týdně, nebo podle potřeby, výjimečně, i několikrát denně.

Před nácvikem džala néti je potřeba se naučit dechovou techniku Kapalabháti. U džala néti se ovšem tato technika cvičí modifikovaně vzhledem na účel. Uvádíme na konci článku.

Tajemství účinku džala néti spočívá v teplotě a obsahu soli ve vodě. Slaná voda je pro tělo jedním z nejlepších čistících prostředků. Vyčistí i od bakterií. Uvolní nos pro správné dýchání nosem. Dýchání ústy není pro naše tělo zdravé.

V nose máme mnoho nervových zakončení sympatických a parasympatických drah. Jeden systém stimuluje, oživuje a druhý uvolňuje. Proto nás džala néti příjemně osvěží a současně i uvolní. Celý den se budeme cítit dobře a bude se nám i lépe spát. Proudění vody nosem je přijemnou masáží nosní sliznice, která působí dobře na nervy i na zrak.  Výsledkem bude, že se zmírní četnost výskytu nachlazení a bude se nám lépe dýchat. Pročištění nosní dutiny povzbudí činnost mozku, nebo odborně centrální nervový systém. Pomáhá spolu s kapalabháti (pranajáma s prudkým vydechováním nosem) při zahlenění dutin, slouží jako prevence pylové a prachové alergie a bolestí hlavy.

Nos plní funkci klimatického zařízení, reguluje teplotu a vlhkost nadechovaného vzduchu. Nosní sliznice je pokryta řasinkovým epitelem, na němz se zachycuje prach a nečistoty. Zachytí se zde i pyly, proto džala néti velmi pomáhá při pylové a prachové alergii. V těchto případech se doporučuje v době výskytu alergenů v ovzduší udělat néti i po návratu domů. Proudem vody vypláchnout nosní sliznici a pak ji ošetřit sezamovým nebo olivovým olejem, při alergiích se doporučuje citrónový olej. Oleje vytvoří na sliznici ochrannou vrstvu.

Džala néti se nesmí provádět těsně před spaním. Ideálně nejpozději 2 hodiny před ulehnutím. Je to důležité proto, aby dutiny mohly vyschnout a voda mohla odtéct, jinak se může stát, že se druhý den vzbudíte s rýmou a bolestí hlavy.

Jak džala néti funguje?

Viry se zdržují a množí v překyseleném prostředí. Protože výplach osu obrací hodnotu pH nosních sliznic na zásaditou, tím odnímá virům živnou půdu a tak se dá tímto způsobem předcházet nachlazení a nemocem z nachlazení. Největší síla džala néti spočívá v prevenci, prokazatelně podporuje obranné síly v těle, tedy imunitní systém. Chrání před nachlazením, astmatem nebo alergiemi.

Z pohledu jógy pomáhá hlavně s pročišťováním energetických drah (nádís), jemnohmotného energetického těla (prana šaríra) a podporuje přirozené dýchání. Díky harmonizaci dechu budeme vyrovnanější, uvolněnější a také se budeme lépe koncentrovat.

Další účinek spočívá v tom, že voda v dutinách vytváří vakuum. Běžně se k jemným pasážím nosních dutin nedá dostat, ale účinkem, který vytváří u výplachu voda jsou také čištěny. Tím, že voda vytvoří na malou chvilku vakuum, vysaje se nečistota a hlen z vedlejších dutin. Proto je džala néti výbornou prevencí u blokád a zánětů středního ucha, odplaví zárodky zánětů a pročistí se i cévy nosu. Stejný efekt je u slzních kanálků, tedy má dobrý vliv i na oči.

Při výdechu se ochlazuje přední mozek, v němž se odehrává velká část mozkových procesů. Nadměrný stres zvyšuje tepltu v čelních lalocích. Džala néti uvolňuje mentální přepjatost, zmírňuje bolest hlavy z napětí a harmonizuje funkci celého nervového systému. 

Kdo trpí chronicky ucpaným nosem a dýchá ústy, tomu se snadno podchladí hltan a hrdlo, což má vliv na funkci štítné žlázy. Kromě toho zůstávají i chronicky podchlazené plíce. Dýchání ústy rovněž zamezuje ochlazování čelních laloků nosem. Pravidelné výplachy nosu se postarají o to, aby v nose a ve vedlejších dutinách byla ideální teplota a vlhkost. Džala néti ovlivňuje vztah mezi čichem a nervovým systémem.

Přehled účinků džala néti

 1. odvádí z nosu hlen spolu s nečistotami a bakteriami
 2. čistí vedlejší dutiny
 3. pomáhá při nemocech, nebo je prevencí astmy a bronchitidy
 4. vyplachuje slzní kanálky a pomáhá u potíží s očima
 5. může přispívat ke zmírnění nebo odstranění potíží s ušima
 6. podporuje citlivost čichu
 7. ovlivňuje epifýzu a podvěsek mozkový, které přispívají k řízení endokrinního systému
 8. stimuluje adžňa čakru (6. čakru - třetího oka), podporuje uvolněně meditativní a vyrovnaný přístup ke všem životním okolnostem
 9. posiluje schopnost koncentrace a vizualizace, z toho plyne lepší schopnost meditace
 10. pomáhá také všem, kdo chtějí přestat kouřit. Zmírňuje potřebu dýchat ústy, nos se stává citlivějších na znečištění inahlovaným kouřem a osvobozuje tak mozek od tělesné a psychologicky podmíněné závislosti
 11. obranné síly těla jsou celkově posilněné proti nemocem z nachlazení a infekcím

 

Kontraindikace

Necvičí se když je: Akutní zápal nosohltanu, středního ucha, poškozená nosní přepážka.

Není vhodné pro ty kteří mají chronické krvácení nosu nebo vysoký krevní tlak.

 

Kapalabháti - modifikovaná technika pro dokončení džala néti

Cvičíme bezprostředně po džala néti.

Kapalabháti technicky znamená prudký výdech nosem. Nejdřív se předkloníme a natočíme hlavu tak, aby dírka kterou budeme vydechovat byla nahoře. 

Nadechujeme vždy ústy! Kdybychom nadechovali nosem, tak vodu, která zůstala v nosu by se zatlačila do dutin..

Jsme v předklonu nad vanou nebo umyvadlem, nebo máme před nosem kapesníček. Hlava je natočená do strany. Nádech ústy, spodní dírku můžeme ucpat, nebo nemusíme, ústa necháme pootvořená, abychom vyrovnali tlak v eustachově trubici. Dýcháme 20x jednou a pak 20x druhou dírkou. Prudký výdech nám pomahají udělat břišní svaly svou kontrakcí. Pak můžeme otáčet hlavou ze strany do strany a dál rytmicky dýchat.

 

Jste zde: Home Jóga TECHNIKY V JÓZE Očistné techniky Očista nosu - Néti