Krija jóga - příprava

Přípravná cvičení jsou určena pro naučení se vnímání čaker, toku energií a pročištění čaker:

1. Pranajáma - dechová cvičení

  • nádi šodhana I. stupeň - je dechová technika, která slouží k pročištění energetických drah ida a pingala. Cvičení se probírá v kurzech pro začátečníky
  • nádi šodhana II. stupeň - je dechová technika, anuloma viloma, která slouží k pročištění energetických drah ida a pingala. Dechový cyklus: levá nádech, pravá výdech, pravá nádech levá výdech. Cvičení se probírá v kurzech pro začátečníky

2. Techniky šuddhi - čištění

  • múladhára šuddhi - pročištění čaker pomocí nádechu a výdechu. Nadechujeme čistou energii do každé čakry a vydechujeme pomocí vizualizace znečištěnou energii, která odchází do země. Cílem je naplnit čakry čistou energií.
  • prána šuddhi - potřebné pomůcky mály: jedna se 4 korálkama a jedna s 20 korálkama. Postup je následující: Nádech a výdech, po výdechu v mysli mantra Om. U nádechu vizualizujeme dva proudy energie, jak tvoří písmeno "V", které směřuje do bodu trikuti. S výdechem vizualizujeme energii jak jde ven ve dvou proudech a tvoří písmeno "V". Toto je celá prána šuddhi. Když zvládneme vememe si mály a uděláme 1 cyklus prána šuddhi a přidáme 4x nádhi šodhany II. stupně (anuloma viloma) a toto celé cvičení opakujeme 20x. Cvičení trvá asi 60 minut.
  • čakra šuddhi - potřebné pomůcky mály: jedna s 11 korálky a jedna s 21 korálky. V pravé ruce máme málu s 21 korálky. Pozornost dáme do oblasti múladhára čakry. Tam necháme znít mantru Óm 21 krát. Po té zazní Óm 21 krát v Svadhištáně čakře a tak dále až do sahasráry včetně bodu bindu. Toto je jedno kolo, posuneme se o jeden korálek v levé ruce a opakujeme, až dokud se nevrátíme k prvnímu korálku, celkem 11x. Cvičení trvá asi 45 minut.
  • trikuti sádhana - necháme znít mentálně, nebo si ji také můžeme zazpívat, mantru Óm v bodě trikuti. Bod trikuti je místo, kde se spojují energetické dráhy ida a pingala a u cvičení pranajámy tam držíme spojený ukazovák a prostředníček.
Jste zde: Home Jóga KRIJA JÓGA Krija jóga - příprava