Čakry


Čakra slovo má původ v sanskrtu  ( čakraṃ चक्रं kolo)

Člověk někdy má energii a někdy, ne. Někdy se cítí vyčerpán psychiky a fyzicky ještě lecos zvládne a jindy je unavený fyzicky ale klidně si zahraje šachy nebo se bude věnovat jiné psychické činnosti. Takhle projevená únava je důsledkem vyčerpání energie, kterou jsme měli připravenou na konkrétní činnosti. Když začínáme dělat něco nového tak je to těžké i proto, že tělo ještě neví, že bude na tuto novou činnost potřebovat energii. Po jisté době, kdy činnost opakujeme si na to energii vydělí a činnost se pro nás stává snazší  Je to jen jeden z mnoha pohledů jak se dívat na energetický obal člověka. 

Pro některé praxe používá jóga čakry. Čakry jsou centra pránické energie v obalu vitality (pranamája kóša). Tento obal není totožný s tělem, ten je v józe označován jako tělo potravy (annamaja kóša). Více o obalech člověka najdete na jiném místě. Čakry má každá živá bytost, bez ohledu na to, jestli si to uvědomujeme nebo ne. Kvalita čaker však bývá rozdílná a podle své kvality zajišťují energii všem funkcím našeho těla. S ustálenou energií v čakrách, které jsou otevřené a umožňují bezproblémový průtok energii se otevírají člověku nové možnosti.

Energie a zdraví fyzického těla se přímo ovlivňují navzájem. Nemocné tělo ovlivní kvalitu některé z prán. A zejména stav mysli ovlivňuje kvalitu čaker. Různé prameny uvádějí různé počty čaker. Je to dané hloubkou znalostí a zkušeností práce s energií. Tyto energetické centra jsou umístněné na energetickém kanálu sušumna, který je vlastně spojuje. Sušumnu si můžete představit jako dálnici, která je spojuje a kolem ní jsou další dva energetické kanály ida a pingala, které ji křižují v oblasti čaker.

Na začátku sušumny na dolním konci páteře pod jeho zakončením je múladhára čakra, svadhištána v oblasti podbříška, manipúra nad pupkem, anaháta v oblasti srdce, višuddhi v oblasti krku, adžňa čakra uprostřed čela, sahasrára nad hlavou . Všechny čakry najdeme podél páteře, kousek od ní směrem dovnitř do těla. Ovšem ne v těle z masa a kostí, tedy těle potravy ale v energetickém těle. Takže toto umístnění je orientační. Čakry mají ve svém fyzickém těle své protějšky v podobě pletení od kostrční, přes sakrální, solární, srdeční, krční a kavernózní pletení. Rovněž se spojují s nimi žlázy s vnitřní sekrecí od nadledvinek, pohlavní žlázy, slinivku, brzlík, štítnou žlázu až po hypofýzu. Rovněž existují studie, kde se čakrám přisuzují smysly, barvy, orgány, orgánové soustavy. Vše souvisí se vším.

Pro práci s energií v józe se používa kromě těchto šesti čaker i bod bindu, který není čakrou a nachází se orientačně vzadu na hlavě. Pro práci s energií je velmi důležitý. 

Bližší lokalizaci čaker si provede každý sám na hodinách cvičení jógy podle instrukcí cvičitele.

 

Jste zde: Home Jóga KRIJA JÓGA Energie a čakry v józe