Očistné a koncentračné techniky pro oči

Néti

 

Správné provedení a nácvik


Vezměte mořskou sůl a teplou vodu a nádobku néti (pravá stojí kolem 300Kč, je možné využít i lázeňské nádobky na vodu). Do nádobky dejte 1 lžičku soli a namíchejte vodu o teplotě trochu vyšší než je teplota svého těla. Teplotu si vyzkoušejte na předloktí, které vám řekne, jestli je vám voda příjemně teplá nebo ne. Množství soli se také odvíjí od tvrdosti vody, čím je voda tvrdší, tím ji potřebujete víc, ale je důležité to vyzkoušet. Pokud budete mít správnou kombinaci teploty vody a množství soli, cvičení je velmi příjemné. V opačném případě to budete cítit stejně jako když se na plovárně nadechnete vody.

  

Nádobku úzkým koncem zastrčte do jedné nosní dírky tak aby vás to nebolelo, nedělá se to silou. Nakloňte hlavu na bok a otevřete ústa a začněte dýchat ústy a nakloňte nádobku tak, aby voda tekla přes horní nosní dírku do té dolní. Pokud dýcháte ústy, voda normálně proudí a očisťuje vaše dutiny od hlenů, které se tam usazují. Po tom, co proteče polovina nádobky, vyměňte dírky a udělejte to samé na druhou stranu.

  

Je důležité cvičení provádět ráno a ne večer. U každodenního provádění má příznivé účinky na zrak, působí proti chronické rýmě a zlepšuje kvalitu dýchání.

 

Po docvičení je důležité dostat zbylou vodu z dutin, jinak vás může ve studeném počasí bolet hlava. Předkloňte se a vezměte si nějaký kapesníček před nos. Nadechněte ústy a vydechněte prudce nosem. Opakujte 20x. Pak nakloňte hlavu na pravou stranu a dýchejte stejně 20x a opakujte i na druhou stranu. Poté ještě 20x dýchejte stejným způsobem a zároveň u toho pohybujte hlavou zprava do leva a opačně.

 

Nejlepší je naučit se tuto techniku pod vedením zkušeného učitele.


Trátak

  Trátak je koncentrační technika, u které se pevně hledí na nějaký bod. Je vnější a vnitřní. U vnějšího se koncentrujeme na bod, kterým může být konec zapálené tyčinky, plamen svíčky, střed obočí, špička nosu, obrázek - např. černá tečka na bílém pozadí apod. Předmět by měl být ve vzdálenosti natažené paže. Proč cvičit trátak? I když jde o nároční techniku, účinně posiluje a čistí oči, zlepšuje vidění a také paměť. Cvičení není vhodné pro schizofreniky, lidi se sklonem k halucinacím nebo psychickými problémy.U vnitřního je to prostor v nás, ale tato technika se doporučuje cvičit po zvládnutí vnější formy, která je jednoduchší.

Technika provedení:

Posaďte se do meditační pozice (jakýkoliv zkřížený sed, ve kterém udržíte páteř rovně) a zavřete oči. Ve vzdálenosti natažené paže máte svíčku a její knot je přibližně ve výšce vašich očí. Plamen bude nehybný, nesmí se cvičit v průvanu. Otevřete oči a bez mrkání se dívejte do plamene. Plamen má tři části: u knotu je víc červený, ve střední části spíš bílý a na konci můžeme pozorovat jemný proud dýmu.  Dívejte se do té nejsvětlejší části. Když už budete mít nutkání mrkat zavřete oči a pozorujte ve svém vnitřním prostoru plamen, který tam uvidíte. Po čase vám obraz zmizí a pak otevřete oči a znova se upřeně dívejte do plamene. Opakujte 3x. Na začátku by jste měli vydržet pozorovat plamen tak 10-15 sekund, později 1 minutu a vidět jej ve vnitřním prostoru 4 minuty.

Slunce a jeho energie

  Oči jsou naše zrcadla duše. Když nosíme brýle více či méně oči zakrýváme. Je škoda zakrývat své oči, protože přes zakryté oči mnohem méně sdělíte o sobě a své duši ostatním. Oči by měli vyjadřovat to, kým jsme a proto je nesmírně důležité rozvinout do plného potenciálu svou energii očí.   Když je slunce nízko nad obzorem po východu nebo před západem, cca půl hodiny před okamžikem než úplně zapadne, nebo stejnou dobu po východu, udělejte jediné: upřeně se do něj zahleďte. V tomto čase ještě sluneční paprsky neškodí a škodlivé záření se krásně odfiltruje v atmosféře. Naše oči můžou díky krátkému soustředěnému zahledění se do slunce načerpat spoustu léčivé energie, bez rizika ublížení si. Silou vůle čerpejte do očí co nejvíc paprsků slunce. Snažte se dívat do slunce bez mrkání, alespoň 1 minutu a postupně v průběhu několika týdnů zvyšujte výdrž na maximálně 9 minut.   Poté se otočte zády a asi minutu rychle mrkejte. Oči zavřete a zakryjte je nejdřív pravou a pak levou dlaní tak, že levá ruka překrývá pravou. Upřeně se zadívejte do obrazu, který se vám před očima objeví. Soustředěně jej pozorujte dokud nezmizí a pak udělejte očima tři kruhy doleva, nahoru, doprava a dolů. Sluneční paprsky by v ideálním případě měli dopadat na oblast prodloužené míchy (pořád stojíte zády ke slunci). Čím víc se budete soustředit, tím víc budete tento energetický proud ze slunce posilovat.    Když se při očním cvičení upřeně díváte do slunce, snažte se citlivě si uvědomovat, že vás dokáže léčit na úrovních jemnějších, než pouze fyzické. Když to budete dělat za svítání doporučuje se recitovat gájatrí mantra. 

Jste zde: Home Jóga JÓGOVÁ TERAPIE Oční jóga Očistné a koncentračné techniky pro oči