Dýchání v józe

Známe několik druhů dechu.


Břišní (brániční) dech 


Je dechem, který uklidňuje. Napomáhá masáží vnitřním orgánům k lepší činnosti. Prokrvuje a také působí dobře na lidi s nízkým tlakem, protože zlepšuje krevní oběh. 
Položte si pravou ruku na břicho a levou na hrudník. Zkuste vědomě dýchat jenom do břicha a u každého nádechu kontrolujte, že jde nahoru pravá ruka na břiše a levá se na hrudníku nehýbe. Vraťte se k běžnému způsobu dechu. Prociťte účinek tohoto dechu a vnímejte jak na vás působí. 


Hrudní (plicní) dech 


Je dechem, který aktivuje. Také když se vztekáme neumíme dýchat do břicha, nebo když máme těsné šaty případně chceme někomu vynadat se nadechneme úplně přirozeně do plic. Tímto dechem dýchají víc sportovci, nedá se dost dobře dělat aerobní aktivita při dýchání do bránice. Znova si položte pravou ruku na břicho a levou na hrudník. Zkuste vědomě dýchat jenom do plic a u každého nádechu kontrolujte, že jde nahoru levá ruka na hrudníku a pravá se na břiše nehýbe. Vraťte se k běžnému způsobu dechu. Prociťte účinek tohoto dechu a vnímejte jak na vás působí. Porovnejte jestli máte u svého přirozeného dechu tendenci dýchat víc do plic nebo do bránice. Podklíčkový dech 


Je velmi plytký dech. Tímto zrychleným a plytkým dechem dýcháme ve velmi těžkých životních situacích nebo se přílišně rozčilujeme, nebo jsme smutni pak dýcháme do horních hrotů plic. Přirozeně se vyskytuje když žena rodí dítě a to také nepatří k lehkým situacím. Samozřejmě je součástí plného jógového dechu. Plný jógový dech 


V základním provedení je to syntéza všech dechů: 
Začneme nadychovat tak, že hrudní koš je nehybný a nejdřív se nadechneme do břicha, tím poklesne bránice a naplňujeme vzduchem spodní část plic. Pak začneme rozpínat hrudní koš a plnit střední část plic. Nakonec zvedáme poněkud ramena a vyplňujeme plicní hroty. Krátce zadržíme dech. Pak začneme vydechovat: nejdřív vydechneme z plicních hrotů, pak z plic a nakonec z břicha. Je dobré dýchat plným jógovým dechem pořád.

Jste zde: Home Jóga CVIČENÍ JÓGY Dýchání v józe