7 příznaků, že vaše tlusté střevo potřebuje pomoc

Tlusté střevo je důležité. Každý den pro tělo vstřebává spousty živin, včetně životně důležitých vitaminů. Také vylučuje toxiny, natrávené zbytky jídla a spousty dalšího odpadu, které vyprodukuje naše tělo a potřebuje se jich zbavit.

Problém začíná tím, že v těle část těchto látek zůstává a tak se střevo postupně zanáší.  Pokud zažíváte některý z uvedených příznaků, máte nejspíš tlusté střevo zanešené. 

 

1.   Zácpa

Natrávené jídlo, které obsahuje například málo vlákniny, se na stěnu střeva přilepí a pro střevo je velmi náročné s ním pohnout. Nevyloučené výkaly se drží na stěnách střeva a otravují tělo zevnitř, prakticky znemožňují existenci „hodných“ bakterií. Dochází k omezenému využití živin, které se vstřebávají právě přes stěny tlustého střeva. Vzniká zácpa. Často s ní souvisí nedostatek vlákniny, špatný pitný režim a málo pohybu.

Pomůže očista střev pomocí šank prakšalány. Do dvou dnů si tělo obnoví správné bakterie ve střevech a funguje lépe než dřív. V případě, že se vám do šanky a perfektní očisty nechce, je vhodné jíst ovesné kaše, nebo kaše, které jsou dost rozvařené a obsahují vlákninu. Také pomůže jíst před hlavním jídlem polévku, ta pracuje na podobném principu jako šanka. Díky peristaltice se teplá polévka před hlavním jídlem také do jisté míry podílí na očistě a zlepšení trávení. Naše babičky říkaly, že polévka je grunt J a jistě věděly proč.

2.   Plynatost

Ve střevech vzniká plyn běžně a tělo ho normálně bez potíží vyloučí. Pokud je plynu příliš a obtěžuje, jde o plynatost. Ta se objevuje nejčastěji kvůli třem příčinám.

 

1.       Nevyvážená strava z hlediska poměru sacharidů a bílkovin.

2.       Při konzumaci bílkovin, které nemají vyvážené poměry esenciálních aminokyselin.

3.       Když máme ve střevech hodně nevyloučených zbytků, které se tam rozkládají.

Je potřeba upravit jídelníček směrem k vyváženosti mezi živinami a dát si záležet na příjmu kvalitních bílkovin. Vyčištění střev pomocí jógové očisty  šanky je vhodné řešení, ale než s tím začnete, dejte si den před očistou vhodnou nenadýmající dietu nebo lehčí jídlo.

 

3.   Časté průjmy

Průjmem chápeme nepříjemný stav, kdy příliš často vyměšujeme řídkou stolici. Hrozí dehydratace a je potřeba zvýšit příjem tekutin.

 

Pokud průjem trvá déle než tři dny (víc než 3 řídké případy s hustým běháním za den), je potřeba navštívit lékaře. Průjem trvající déle než týden je označován jako chronický. Průjem sám o sobě není nemoc, ale indikuje přítomnost nějaké infekce, která je nejčastějším důvodem průjmu. Průjmy často trápí cestovatele, kteří jsou závislí na místním jídle. Zde je dobré řídit se pravidlem: cokoliv chceš sníst tak to uvař, převař, oloupej nebo na to zapomeň a nejez to.

Méně častý je průjem vyvolaný nevhodnou stravou, nebo otravou.  Dlouhodobý průjem může indikovat vážnější problém s funkčností některého orgánu z trávicí soustavy, sekrece trávicích enzymů, porucha jater, žlučníku, nemoci tlustého i tenkého střeva, ledvin.

Jógová očista střev není vhodná při akutním průjmu, ale může být velmi účinná jako prevence při některých často se opakujících průjmových onemocněních. Poraďte se s lékařem.

 

4.   Kožní problémy

Mnoho kožních problémů lze zmírnit, když si udržujeme čisté tlusté střevo. Tělo je výborný ekonom. Pokud se potřebuje zbavit látky, která by mu škodila a nemůže ji vyloučit ve stolici, dostane se škodlivina opět do těla. Tehdy ji tělo uloží do kůže a tak často vznikají vyrážka a další kožní problémy. Samozřejmě za každou vyrážkou a kožním problémem není jen zanesené tlusté střevo, ale s čistým střevem tělo lépe škodliviny vyloučí konečníkem a tak není tolik příležitostí k vyrážkám.

Očista střev pomocí  šanka prakšalány je jedna z doporučených a účinných metod při zmírnění a prevenci kožních problémů.

 

5.   Únava

Také nesnášíte pocit vyždímaného citrónu? Jakoby jste najednou ztratili sílu, zapomínáte, nic se vám nechce a můžete spát klidně 25hodin denně?

Pomáhá pohyb na čerstvém vzduchu, slunce, dostatek vitamínů a bylinkové čaje. Ti, kdo pravidelně holdují  jógové očistě střev, tuto nezdravou únavu vlastně neznají. Očista trávicího traktu je při odstraňování únavy velmi účinná. A pokud detoxikace čištěním střev není pro vás to pravé, zkuste si svařit do šálku kopřivu a popíjejte tento lektvar místo čaje několik dní. Ta má také silný detoxikační účinek, vymete z těla mnoho škodlivin a pročistí krev.

 

6.   Potíže se zažíváním a trávením

Časté je pálení žáhy nebo pocit těžkého žaludku. Celkově je však potíží tolik, že bych se raději zaměřila na to co s nimi, než je zde jmenovat. Za většinou potíží je zanešené střevo a nedostatek pohybu. Nedostatek pohybu způsobuje lenost peristaltiky. Jak zažívat, když se tělu nechce. Mnoho lidí však cvičí a stejně se u nich projevují příznaky, že to v tlustém střevě není v pořádku. Potíže nakonec vrcholí kolikou.

Když cítíte, že již trávení a zažívání nefunguje jako dřív, pomůže velmi jemný restart trávicí soustavy a vodní jógová očista trávicí soustavy. Jak na ni se dovíte v další části článku.

7.   Koliky

Kolika je bolestivý stav v dutině břišní. Koliku může způsobit zácpa s neprůchodností střev. Tu si mnohdy sami přivodíme tím, že jídlo pořádně nerozžvýkáme. Pak s jídlem musí trávicí soustava zápasit, až se nakonec nerozkousaný kousek dostane do střev, které ucpe.  Kolika se může projevit i plynatostí, žáhou, zvracením, nadýmáním, říháním apod.

Očistou trávicí soustavy pomocí jógových technik je vhodné koliku řešit, když není akutní a pokud to doporučí lékař. Tehdy je šank prakšalána velmi účinná a často po ní potíže zmizí. Alespoň na tak dlouho, jak dlouho po odcvičení dokážete držet zdraví prospěšné stravování.

 

Co dělat, abychom měli funkční tlusté střevo?

1.       Jíst velký podíl živé stravy. Živá strava je „uvařená přírodou“. V přírodním stavu.

2.       Hýbat se. Tím se ovšem nemyslí pohyb ruky s vidličkou směrem do pusy. J Procházky na čerstvém vzduchu, sport, který baví. Pohyb pomáhá peristaltice. Víte, s čím mají největší problém pacienti ležící v nemocnicích? S peristaltikou.

3.       Pravidelně tlusté střevo čistit. Zejména když jíme vařené a upravované jídlo, jídlo z restaurací nebo obsahující přídatné látky atd.  

 

Jak čistit tlusté střevo?

Je víc způsobů. Dřív než naše civilizace vynalezla klystýr a kolon hydro terapii, už měla jóga svou vlastní, přirozenou techniku.

Technika se nazývá  šank prakšalána. Spočívá v cvičení předepsaných pozic v správném tempu a pití teplé slané vody a teplého bylinkového čaje. Voda, která je trávicím ústrojím pomocí tohoto cvičení prohnána, sebou odnese všechny usazeniny, zbytky nestrávené potravy a nečistoty. 

Nebo se rovnou přihlašte na kurz

Kurz - očisty trávící soustavy - šank prakšalána

Jste zde: Home Blog 7 příznaků, že vaše tlusté střevo potřebuje pomoc